První nezávislé hodnocení produktů na světě

Zmapovali jsme kompletní trh se zvířecími krmivy a vytvořili nezávislé komplexní hodnocení produktů na základě nejnovějších vědeckých studií.

WHISKAS granule s hovězím masem 14 kg
18/100
Nejnižší kvalita
 • 4 škodlivé látky
 • 1 nevhodná látka
 • Nízký obsah vlákniny
 • Nízký obsah masa (0%)
 • Ultrazpracované krmivo
 • Obsahuje palmový olej
 • Výrobce neuvádí přesné složení
Whiskas Dry s hovězím masem 300g
25/100
Nižší kvalita
 • 4 škodlivé látky
 • 1 nevhodná látka
 • Nízký obsah vlákniny
 • Nízký obsah masa (11%)
 • Ultrazpracované krmivo
 • Obsahuje palmový olej
 • Výrobce neuvádí přesné složení
Leo Animal Health Specific CDD Food Allergy Management 2kg pes
44/100
Střední kvalita
 • Neobsahuje palmový olej
 • Nízký obsah bílkovin
 • Nízký obsah vlákniny
 • Nízký obsah masa (0%)
 • Ultrazpracované krmivo
 • Výrobce neuvádí přesné složení
Carnilove Salmon & Turkey for large breed puppy 12kg
66/100
Vyšší kvalita
 • Vyrobeno v ČR
 • Neobsahuje palmový olej
 • 2 škodlivé látky
 • Příliš mnoho bílkovin
 • Nízký obsah masa (51%)
 • Ultrazpracované krmivo
 • Výrobce neuvádí přesné složení
Platinum Natural Puppy Chicken - KUŘECÍ PRO ŠTĚŇATA 5 kg
84/100
Nejvyšší kvalita
 • Vysoký obsah masa (80%)
 • Vyvážené nutriční hodnoty
 • Zpracování zachovávácí živiny
 • Neobsahuje palmový olej

Jak produkty hodnotíme?

Jasné a srozumitelné skóre poskytujeme na základě složení, obsahu masa, analytiky, metody zpracování, přídatných látek, země původu, transparentní deklarace, poměru ceny vůči hodnocení a nezávislého laboratorního ověření.

Složení

Složení

Zahrnuje hodnocení vhodnosti jednotlivých složek, popsaných ve složení produktu vůči jednotlivým druhům zvířat, dopad na jejich zdraví a jejich celkovou prospěšnost, vedoucí k uspokojení nutričních potřeb a sladění s fyziologickými a metabolickými schopnostmi pro podporu zdraví domácích zvířat, přičemž odlišuje trávicí fyziologie psa a kočky. Kvalita vstupních surovin je velmi důležitá. Přírodní, výživově vysoce hodnotné suroviny jsou plusy, vysoce zpracované druhy, deriváty nebo vedlejší produkty hodnocení krmiva snižují.

Aditiva

Aditiva

Tzv. "Éčka" jsou látky, které slouží ke zlepšování vlastností krmiv, aby více chutnaly, déle vydržely "čerstvé", byly barevnější a třeba i lesklejší. Další důvod použití je zlevnění a zjednodušení výroby krmiv, což by se dalo nazvat i "ošizením" výsledného výrobku, kde místo s přírodními surovinami se setkáme spíš s jejich chemickou náhražkou. Je tedy především na nás - spotřebitelích, zda budeme chápat použití přídatných látek jako "zlepšující" nebo "ošizující". Hodnocení jednotlivých přídatných látek obsažených v krmivech jsme vytvořili ve spolupráci s neziskovou iniciativnou 'Fér potravina', podle které přiřazujeme jednotlivým "Éčkům" skóre škodlivosti.

Nutriční hodnoty

Nutriční hodnoty

Hodnocení škály živin pro zdravý život domácích zvířat obsahuje komplexní poměr živin od makro živin, které jsou třeba ve větším množství (bílkoviny a tuky) až po stopové prvky (vitamíny a minerály), které jsou zapotřebí v menším množství, ale jsou pro zdraví zvířat rovněž velmi důležité. Deklarace živin umožní zjistit, zda krmivo svým obsahem dodá zvířeti všechny potřebné živiny. Ve spojení s deklarací surovin obsažených ve složení krmiva je jedním z klíčových parametrů hodnocení kvality krmiva.

Obsah masa

Obsah masa

Četné vědecké studie prokázaly, že strava s vysokým obsahem živočišných bílkovin (> 30% ME z proteinu) nebo tuku (> 50% ME z tuku) má příznivý vliv na výkonnost u psů. Bylo zjištěno, že adaptace tuku na více než 50% ME z tuku zlepšuje aerobní výkon psů. U koček bylo prokázáno, že strava s vysokým obsahem bílkovin byla prospěšná pro udržení normální citlivosti na metabolismus tuků na inzulín během kalorického omezení. Citované studie podporují předpoklad, že fyziologické a metabolické schopnosti psů a koček jsou v souladu s preferovanými hladinami instinktivní výživy makronutrientů, což je zvláště patrné za fyziologických podmínek stresu, jako je např. aerobní pohyb. Z toho důvodu je obsah masa v krmivu jedním z nejdůležitějších parametrů při hodnocení kvality krmiva.

Zpracování

Zpracování

Forma zpracování krmiv pro domácí zvířata hraje důležitou roli v hodnocení jejich celkové kvality. Zpracování může mít pozitivní nebo negativní vliv na nutriční hodnotu v závislosti na metodě zpracování a měřených výsledcích. Např. granule pro psy jsou většinou složeny ze sušených a mletých složek a mohou být vyrobeny několika různými způsoby. Stravitelnost organické substance psích granulí (suchých krmiv) leží mezi 85 a 90%, u méně kvalitních granulí může klesnout až na 75%. Metoda zpracování také ovlivňuje nutriční hodnotu ovlivněním obsahu vlhkosti v konečném produktu. Z nutričního hlediska krmiva s obsahem vlhkosti podobné zvířecí kořisti lépe odpovídaly filozofii přirozené výživy domácích zvířat ve srovnání se suchými krmivy. Přestože existují omezené důkazy prokazující zdravotní přínos vysoké vlhkosti tzv. “mokrých krmiv” u psů, u koček byly prokázány účinky na zdraví močových cest a na regulaci hmotnosti.

Zavádějící složení

Zavádějící složení

Penalizace za uvádění zavádějící informace o obsahu čerstvého masa.

Země původu

Země původu

Ve zhruba 4,5 milionech domácností v České republice žijí na dva miliony čtyřnohých mazlíčků. Ve srovnání s dobou před 20 lety se zákazník o krmivo více zajímá, chce vědět, z čeho je vyrobené a snaží se tomu rozumět. Pet food kopíruje všechny trendy v lidské výživě. Trh s petfoodem se čím dál více podobá trhu s potravinami pro lidi, a to včetně obalových trendů. Jednou z možných cest bude i vývoj směrem k bezobalovému prodeji do obalů, které si přinese sám zákazník. V současné době sledujeme v hodnocení zemi původu jednotlivých krmiv, jimž je v celkovém skóre započítán příslušný počet bodů za vliv na udržitelnost jejich produkce a distribuce.

Palmový olej

Palmový olej

Penalizace za obsah palmového oleje.

Přesnost složení

Přesnost složení

Výrobky s přesnými informacemi o procentuálním složení jsou důvěryhodnější.

Verifikace produktu

Verifikace produktu

Výrobcům nabízíme nezávislé laboratorní ověření deklarace složení a analytických dat - tedy potvrzení toho, že co o produktu tvrdí jeho výrobce je pravda.

Časté otázky

Co je účelem hodnocení?

Na trhu se nachází obrovské množství různě kvalitních krmiv. Krmivo má velký vliv na zdraví a celkové prospívání vašeho zvířete. Zkušený a poučený chovatel má většinou výhodu, pramenící z letité zkušenosti a znalosti složení a vlivu jednotlivých složek na jeho zvíře. Průměrný začínající majitel zvířete však těmito znalostmi nedisponuje, proto často podlehne tlaku marketingu, jenž se vůbec nemusí shodovat s realitou a zakoupené krmivo - přestože s nejlepším úmyslem - může mít na zvíře velmi neblahý vliv. Naše komplexní hodnocení krmiv, jež bere do úvahy nejdůležitější vědecká zjištění v této oblasti, pomáhá s orientací každému spotřebiteli.

Je hodnocení skutečně objektivní? Nemůže ho někdo ovlivnit?

Hodnocení pracuje s velkým množstvím dat od výrobců a maloobchodu. Pomocí umělé inteligence třídíme a zařazujeme jednotlivé položky složení, analýzy, podílu masa apod. do algoritmu hodnocení, který pomocí příslušných vah tvoří finální skóre. Výpočet hodnocení probíha plně automaticky, bez zásahu lidské ruky (nulová možnost ovlivnění výsledku) a na základě dat od výrobce, nebo maloobchodu. Klademe velký důraz na transparentnost, proto mají výrobci a maloobchod možnost nechat si otestovat svůj výrobek u nezávislé autority, která potvrdí/vyvrátí data, uvedená na obale a v popisu produktu. Za provedené testování s potvrzujícím výsledkem jsou konkrétnímu produktu přiděleny plusové body ve skóre.

Co mám dělat, pokud mě zajímá skóre produktu, u kterého chybí hodnocení?

Napište nám. Popište, co potřebujtete, pošlete fotky a podklady a my produkt zařadíme do hodnocení.

Studie

Petgroot se zaměřuje na parametrizaci velkého množství dat o původu krmiv, jejich zpracování, složení, kvalitě, dopadu na zdraví, transparentnosti výroby a udržitelnosti životního prostředí. Index skóre krmiv je založen na kolaborativním dynamickém algoritmu, jenž se neustále vyvíjí a jenž bere do úvahy nejnovější vědecké a technologické poznatky, týkající se výroby a distribuce krmiv pro domácí mazlíčky.

Hodnocení kvality krmiv pro domácí zvířata vychází z tzv. "White paperu"* s názvem "Metodologie hodnocení krmiva pro domácí zvířata". Základem této metodologie jsou četné vědecké výzkumy v oblasti výživy domácích zvířat, které mapují dopad jednotlivých složek krmiv a formu jejich zpracování na zdraví a celkové prospívání domácích zvířat. Hodnocení kvality krmiv probíhá plně automatizovaným způsobem bez zásahu lidské ruky tak, že technologie pomocí umělé inteligence roztřídí poskytnutá data (na obale, nebo v přiloženém popisu produktu od výrobce) podle jednotlivých oblastí. Následuje hodnocení jednotlivých složek produktu, jež v souhrnném hodnocení vyjdou v čísle 0 - 100 %, přičemž 0 % je nejhorší a 100 % nejlepší možné hodnocení.

* White paper (bílá studie, či bílá kniha) je zpráva nebo průvodce, který čtenáře stručně informuje o složitém problému a představuje filozofii vydávajícího orgánu v této věci. Má pomoci čtenářům porozumět problému, vyřešit problém nebo učinit rozhodnutí. Zdroj: Wikipedie